E-Dergi Oku 
KILIÇOGLU

AQUAPANEL® 15. Yılını Kutluyor

AQUAPANEL® 15. Yılını Kutluyor

5 Haziran 2017 | SÖYLEŞİ
68. Sayı (Mayıs-Haziran 2017)

Yapı sektörünün özel ürünlerinden birisi olan AQUAPANEL®, bu sene dünyada ve Türkiye'de 15. yılını kutluyor... Çimento bazlı inorganik bir plaka olan ve dış cephe uygulamalarında 15 metreye kadar kesintisiz yüzeyler elde edilebilmesine imkan tanıyan bu özel ürünle ilgili bilgiyi AQUAPANEL® Satış Müdürü Serdar Kutlu'dan aldık... Kutlu, "AQUAPANEL®, yüzde 100 küfe, neme ve suya dayanım ile uzun vadede yüksek performans sağlıyor. Ürünle baş ağrıtmayan duvar ve tavanlar yaratılabiliyor. Bugüne kadar Türkiye'de tek bir olumsuz geri dönüş almamış olmamız da bunun en büyük kanıtı" diyor...

Çatı&Cephe: AQUAPANEL®  bu sene 15’inci yılını kutluyor... Bu kapsamda neler yapıyorsunuz?

Serdar Kutlu: AQUAPANEL® olarak felsefemiz, pazara gri renkte bir çimento plaka ürünü sunmaktan öte, her projeye gereksinimleri doğrultusunda A’dan Z’ye spesifik kuru yapı çözümleri önermek, yani projelerin dış cephelerine, ıslak hacimlerine veya asma tavanlarına reçeteler yazmak olduğundan, maceramızın başlangıcı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de mimari kanalla oluşmuştu ve hala da bu şekilde devam ediyor. Aslında biz kendimizi mimarların, cephe danışmanlarının ve planlamacıların çözüm ortağı gibi görüyoruz. Bunlara ilave olarak son dönemde özellikle perakende kanallarımızdan ustalara ve uygulamacılara da ulaşıyoruz.
Belirttiğiniz gibi 2017, AQUAPANEL®’in hem dünyada hem de Türkiye’de 15’inci yılı. Bu kapsamda Türkiye’de de bu farkındalığı yaratmak adına, yukarıda bahsettiğim tüm müşteri profillerimiz için ayrı ayrı bazı pazarlama faaliyetleri ve satış kampanyaları yürütüyoruz ve bunları yıl boyu sürdüreceğiz.
Ayrıca AQUAPANEL®in 15’inci yılı özelinde bir almanak hazırlıyoruz. 15 yılda elde ettiğimiz başarılar ve tercih edildiğimiz önemli projelerin yanı sıra mimarinin ve sektörün önde gelen isimleriyle söyleşiler içerecek olan almanakta, detaylı ürün ve sistem tanıtımlarımız da yer alacak.

Çatı&Cephe: Kısaca AQUAPANEL® markasıyla ilgili bilgi alabilir miyiz?

Serdar Kutlu: AQUAPANEL® markası, 2002 yılında kuru yapı sektörünün iki dev global oyuncusu Knauf ve USG gruplarının ortak girişimiyle doğmuştu. Ekim 2015 itibariyle firmamız, Knauf Grubu’nun bu ortak girişimdeki tüm hisseleri satın almasıyla Knauf AQUAPANEL® GmbH & Co KG ismini almıştı.
Knauf AQUAPANEL®, Knauf Grubu çatısı altındaki şirketlerden sadece biri olmasına rağmen çok stratejik bir konuma sahip. Çünkü grubumuz bu sayede, birincil faaliyet alanı alçı ve alçı levha üretimi olan rakiplerine kıyasla kendi bünyesinde çimento bazlı plakaları üretip, dış cepheler ve ıslak hacimler için A’dan Z’ye çözümler sunabilen tek firma konumunda.

Çatı&Cephe
: Üretim sadece Almanya’da mı yapılıyor?

Serdar Kutlu: Bugün itibariyle şirket merkezimizin bulunduğu Dortmund’a çok yakın olan Iserlohn şehrinde kurulan ilk fabrikamızın yanı sıra yine Almanya’nın Neuburg şehrinde bir ve Yunanistan’ın Volos şehrinde bir olmak üzere toplam üç üretim tesisimiz var. Türkiye pazarına da ürünlerimizi lojistik avantajları açısından Volos fabrikamızdan getirtiyoruz. Dördüncü fabrikamızı ise bu yılın sonuna doğru Rusya’da faaliyete geçireceğiz. Önümüzdeki dönemlerde de lokasyonları henüz belli olmamakla birlikte değişik coğrafyalarda yeni üretim tesisleri faaliyete geçirmeyi planlıyoruz.

Çatı&Cephe: Ürün portföyünüzden ve yeni ürünlerinizden bahsedebilir misiniz?

Serdar Kutlu: AQUAPANEL® ürün ailesini üç ana grup olarak tanımlayabiliriz; dış cephe duvarları, giydirme cepheler için AQUAPANEL® Dış Cephe Plakası (12.5 mm) ve sistem aksesuarları; iç mekan uygulamalarındaki tüm ıslak hacim çözümleri için AQUAPANEL® İç Cephe Plakası (12.5 mm) ve sistem aksesuarları; kolon, kiriş, saçakaltı ve her türlü tavan kaplamalarında kullanılan AQUAPANEL® Universal (8 mm).
AQUAPANEL® Dış ve İç plakalarına kıyasla daha ince bir ürün olan AQUAPANEL® Universal’in perakendede de satışı oldukça yüksek, butik işler ve tadilat işlerinde tercih ediliyor.
Önümüzdeki dönemde, daha çok endüstriyel projelerde rastlanan düz çatı uygulamaları için bir sistem komponenti olabilecek yeni çatı kaplama plakamızı piyasaya süreceğiz. Bu plaka güneş panelleri, ekstra yükler veya insan trafiğinin çok olabileceği düz çatılarda oldukça avantajlı ve çok uzun ömürlü çözümler yaratabilecek. Ekstra bir konfor ve performans sağlayacak.

Çatı&Cephe: AQUAPANEL® ürünü hakkında bilgi alabilir miyiz?

Serdar Kutlu: AQUAPANEL®, çimento bazlı, mineral agregalar ve genleşmiş perlitten oluşan bir çekirdeğe sahip, her iki yüzü cam elyaf file kaplı, adından da anlaşılacağı gibi suya yüzde 100 dayanım sağlayan bir ürün. İçeriğinde selüloz, yonga, ahşap gibi hiçbir organik malzeme bulunmuyor, tamamen inorganik bir plaka. İki yüzünün kendinden fileli olması, plakanın çekirdeğinin birarada kalmasını sağlayarak 1 metre yarıçapa kadar bükülebilmesini sağlıyor.

Çatı&Cephe: Projeye, mimara, uygulamacıya ve kullanıcıya yönelik avantajları neler?

Serdar Kutlu: Onlarca avantajı var... Ancak ben en önem arz eden avantajından bahsetmek istiyorum. Yukarıda değindiğim gibi inorganik oluşu, yani içeriğinde selüloz veya ahşap bulunmaması, plakalarımızın en büyük avantajı. Bu özelliği sayesinde dış cephe duvar ve tavan uygulamalarında 15 metreye kadar kesintisiz (fugasız), monolitik yüzeyler elde edilebiliyor. İç mekanlarda ise rutubete maruz kalabilecek, dolayısıyla küf ve mantar oluşabilecek her türlü nemli ve ıslak hacim uygulamaları için en ideal ve en uzun ömürlü seramik altı plakası çözümleri sunuyor.
Orta ve uzun vadede sağladığı bu performans faydalarının yanında bir de çimento bazlı olmasına rağmen alçı levhalar gibi maket bıçağıyla kesilebilmesi, hiçbir ön işlem, kalıp uygulaması gerekmeksizin bükülebilmesi, dolayısıyla eğrisel duvarlar ve kubbeli tavanlar yapılabilmesi, taşırken, keserken kaşındırmaması gibi özellikleri de ustalar ve uygulama ekiplerine büyük kolaylıklar sağlıyor.

Çatı&Cephe
: Piyasada nasıl algılanıyor? Ürüne talep ne düzeyde?

Serdar Kutlu: Plakaların inorganik oluşu, çimento bazlı olduğu gerçeği ile birlikte düşünüldüğünde, özellikle dış cephe kaplamalarında doğrudan sıvanıp boyanarak kullanılan alçı bazlı veya selüloz lifleri içeren plakalarla kıyaslandığında, AQUAPANEL® esasında piyasada farklı bir noktada algılanıyor ve konumlandırılıyor. Çünkü gerçekten yüzde 100 küfe, neme ve suya dayanım ve uzun vadede yüksek performans sağlıyor. AQUAPANEL® ile tabiri caizse “Evladiyelik”, “Baş ağrıtmayan” duvar ve tavanlar yaratılabiliyor. QUAPANEL® plakalarıyla ilgili bugüne kadar 15 sene içerisinde tek bir olumsuz geri dönüş bile almamış olmamız da bunun bir kanıtı diyebilirim. Piyasanın bu kabullenmesiyle AQUAPANEL®, Türkiye’de 15 yıl içinde oldukça sağlam bir konuma geldi. Özellikle yüksek bütçeli, prestijli otel, konut ve AVM projelerinde tercih edildi ve ediliyor. Özetle, uzun vadede, yani binaların kendi ömürleri boyunca yüksek performans istendiğinde, AQUAPANEL® çimetno plaka çözümlerimiz biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Çatı&Cephe
: AQUAPANEL®’in iç cephe ve dış cephe kullanım oranı nedir?

Serdar Kutlu: Bu oran ülkeden ülkeye değişmekle birlikte global satışlarımıza baktığımızda yarı yarıya bir kullanımı var diyebiliriz. Türkiye’deyse bu soruyu ikiye ayırarak yanıtlamam daha doğru olur...
2002-2010 yılları arası dış cephe kullanımı için yüzde 90’dı. Özellikle bu yıllar arasında Antalya’daki 5 yıldızlı otel ve resort projelerinin dış cephe kaplamalarında AQUAPANEL®i tercih etmeleri, AQUAPANEL®in Türkiye pazarında genel olarak bir dış cephe malzemesi olarak algılanmasına yol açmış ve bu yüksek oranın sebebi olmuştu. 2010 yılından bugüneyse bu oranı aşağı yukarı yüzde 60 dış cephe, yüzde 40 iç cephe olarak verebilirim. Bunun da nedeni, özellikle büyük şehirlerdeki temalı ve lüks “residanz” projelerinin artması ve bu projelerin ıslak mekanlarında (banyolarında) büyük ve ağır seramik, doğal taş, mermer gibi kaplama malzemelerinin kullanılması, AQUAPANEL® İç Cephe Plakası’na talebi artırdı; çünkü AQUAPANEL® İç Cephe Plakası, metrekarede 120 kg’a kadar (yapıştırma olarak) seramik taşıma kapasitesine sahip.

Çatı&Cephe: Sürdürülebilirlikle ilgili neler yapıyorsunuz?

Serdar Kutlu: Sürdürülebilirlik bizim için özellikle dış cephe duvarı söz konusu olduğunda çok anlam kazanıyor. Daha önce bahsettiğim gibi Knauf Grubu olarak hafif dış cephe duvarı sistemlerinin tüm komponentlerini (alçı levha, yalıtım malzemesi, profil, bağlantı elemanları, çimento plaka, sıvalar) kendi bünyemizde üretip, komple bir cephe duvarı sistemi sunabiliyoruz. Bu şekilde sunabildiğimiz hafif cephe duvarını geleneksel duvar sistemleriyle kıyasladığımızda yüzde 30’a varan karbondioksit salımları, yapı malzemelerinin üretimi için gerekli primer enerji miktarında da yüzde 50’ye varan tasarruflar sağlayabiliyoruz.

Çatı&Cephe: AQUAPANEL® bugüne kadar özellikle dış cephede hangi önemli projelerde tercih edildi?

Serdar Kutlu: 15 senede binlerce yapıda, milyonlarca metrekare projede yer aldık. AQUAPANEL® Zorlu Center, Çiftçi Towers, Quasar İstanbul, Torun Center, Mall of Istanbul, Sirkeci-Bakırköy sahil hattındaki son yılların tüm önemli ve prestijli projelerinde de tercih ediliyor. Ayrıca Antalya’daki 5 yıldızlı otellerinin neredeyse yarısından fazlasında AQUAPANEL® kullanıldı.

Çatı&Cephe: İnşaat sektörüyle ilgili genel bir değerlendirme yapabilir misiniz? 2016 nasıl geçti, 2017’den beklentileriniz nelerdir?

Serdar Kutlu: Firmamız açısından 2016 yılı tüm olan bitene rağmen iyi bir yıl olarak geçti. Özellikle konut sektöründe 2016’nın son çeyreğinde hem finansman teşvikleri, hem de konut firmalarının kampanyaları sektörü biraz tetikledi. 2017’de de böyle devam edecek gibi görünüyor.
2017’de inşaat sektöründe yüzde 5’lik bir büyüme bekleniyor. Tabi ki inşaat malzemeleri sektörü de buna paralel olarak daha iyi bir yıl geçirme beklentisinde; zira ilk çeyrek bunu kanıtlarcasına geçti.

Çatı&Cephe: Eğitim faaliyetlerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz?

Serdar Kutlu: 1989 yılından bu yana ürettiği ürün ve sistemler konusunda eğitimler veren Knauf, 15 yıldır AQUAPANEL® eğitimleri de veriyor. Bu süre içerisinde binlerce uzman usta yetiştiren Knauf, Ankara, İzmir ve Giresun’da bulunan eğitim merkezlerine ek olarak KnaufServis ile yerinde, yani şantiyelerde ve müşterilerimizin depolarında da eğitim faaliyetleri organize ediyor.

 


İlginizi çekebilir...

Çuhadaroğlu Alüminyum Sanayi Şantiyeler Müdürü İbrahim Şahin: "Zamanında İş Teslimi Kadar Önem Verdiğimiz Başlık, İş - Hizmet Kalitesidir"

Çuhadaroğlu Alüminyum Sanayi Şantiyeler Müdürü İbrahim Şahin, şantiyelerde yaşanılan zorlukları, alınan iş güvenliği tedbirlerini, Çuhadaroğlu projele...
19 Kasım 2021

BİTÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Alper Doğruer: "Kalite Algısı Toplum Bilinci Arttığı Oranda Artacaktır, Vatandaşlarımızı Bu Konuda Dikkatli Olmaya Davet Ediyoruz"

Bitümlü Su Yalıtımı Üreticileri Derneği BİTÜDER'in 7. Olağan Genel Kurulu sonucunda Yönetim Kurulu Başkanlığına seçilen Alper Doğruer, üç yıl önce...
19 Kasım 2021

Kasso Yönetici Ortağı M. Sinan Kılıç: "Üretim, Mühendislik ve Değer Mühendisliğinin Harmanlanmış Hali Temellerimizi Oluşturuyor"

Kasso, tasarım mühendisliği ile imalattaki tecrübesini bir araya getirerek, dünyanın birçok ülkesine yaptığı ihracatıyla mimari eserlere katkıda bulun...
19 Kasım 2021

 
Anladım
Web sitemizde kullanıcı deneyiminizi artırmak için çerez (cookie) kullanılır. Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız...

 • Boat Builder Türkiye
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • İklimlendirme Sektörü Kataloğu
 • Yangın ve Güvenlik Sektörü Kataloğu
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2021 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir. | Çerez Bilgisi ve Gizlilik Politikamız için lütfen tıklayınız.