E-Dergi Oku 

Türkiye'nin ilk Dikey Ormanı GREENOX

Türkiye'nin ilk Dikey Ormanı GREENOX

21 Eylül 2018 | UYGULAMA
76. Sayı (Eylül-Ekim 2018)
851 kez okundu

Aycan&Feres İş Ortaklığı tarafından kentsel dönüşüm kapsamında İstanbul Kağıthane, Çeliktepe semtinde inşaatı tamamlanan, Türkiye’nin dikey orman konseptiyle tasarlanan ilk ve tek projesi olan Greenox Residence geçtiğimiz yıl Kasım ayında IFC (International Finance Corporation) tarafından EDGE Yeşil Bina Sektörel Gelişim Programı kapsamında Türkiye’nin ilk inşaat sonrası EDGE Yeşil Bina sertikasını almaya hak kazanan pilot projesi oldu.

Dikey orman konseptiyle, 4 cephesinde 900 ağaç ve ağaççığa, 21 bin bitkiye ev sahipliği yapan 24 katlı ve 170 konuttan oluşan Greenox, yılda en az 2 bin 373 metreküp oksijen üretecek, 250 bin ton daha az karbon salımı gerçekleştirecek. Greenox, farklı dış cephe ve mimari tasarımı ile konut kullanıcılarına sürdüproje rülebilir bir yaşam tarzı sunuyor. Greenox’ta, yüksek verimlilikteki mekanik sistemler, düşük su tüketimine sahip banyo ve mutfak armatürleri ve düşük gömülü enerjiye sahip yapı malzemeleri tercih edilmiş. Projede ortak alan aydınlatmasında kullanılan solar paneller, su tüketimini azaltmak için kullanılan gri su ve yağmur sistemleri projeye verimlilik açısından ayrıcalık katıyor.

Tasarım aşamasından itibaren LEED kriterleri doğrultusunda tasarlanan ve LEED Gold adayı olan Greenox Residence projesinin Yeşil Bina danışmanlığını yürüten Turkeco İnşaat ve Enerji şirketinin uzman ekibi, özverili ve büyük bir titizlikle EDGE değerlendirmesini de tamamladı. Greenox, bağımsız kuruluş thinkstep-SGS tarafından yürütülen denetim sonucunda tüm dairelerinde enerjide yüzde 35, suda yüzde 42 ve malzemede yüzde 41 tasarruf sağladığını kanıtlayarak Türkiye’deki ilk EDGE sertifikalı proje oldu.

Greenox, EDGE Yeşil Bina sertifikasyon sisteminin “Enerji” kategorisinde yerel standartlarla belirlenen referans bina ile karşılaştırıldığında; pencere cam oranın azaltılması, düşük ısı iletkenlik değerine sahip iç ve dış duvar yalıtım malzemesi ve ısı adası etkisini azaltacak yüksek yansıtıcı değere sahip dış cephe kaplama malzemesinin kullanılması, ısı kontrol kaplamalı camların uygulanması, soğutma sisteminde yüksek COP değerine sahip VRF’nin mevcut olması, ısıtma ve sıcak suyun verimli kazanlardan sağlanması, iç ve dış ortamda enerji verimli LED armatürlerin tercih edilerek, ortak alan ile dış aydınlatma sisteminde varlık sensörü uygulanması enerji verimliliğinde yüzde 35 verimin elde edilmesini sağladı.

Tüm dairelerde düşük su akışına sahip tepe ve el duşunun, lavabo ve mutfak bataryalarının tercih edilmesi ile 2.5/4 lt çift kademe fonksiyonlu rezervuarların kullanılması ile suda yüzde 42 verimlilik sağlandı.

Döşeme, iç ve dış duvar, çatı ve pencere doğramalarında kullanılan malzemelerin düşük gömülü enerjiye sahip olması, malzeme kategorisinde yüzde 41 değerinin sağlanmasına katkıda bulundu.

AYCAN GAYRIMENKUL BAŞKANI AHMET TÜFEKÇIBAŞI: “Greenox EDGE Pilot Projesi seçilerek yeşil dönüşümün simgesi oldu” 

Aycan Gayrimenkul Başkanı Ahmet Tüfekçibaşı, Greenox’un yalnızca konutlarıyla değil, sosyal alanları ve sunduğu imkânlarla eskisinin yıkılarak yenisinin yapılması şeklinde algılanan kentsel dönüşümün kaderini değiştirdiğine, arsa sahiplerinin bilinç ve beklentilerini artırdığına dikkat çekti. Tüfekçibaşı, “Greenox, sürdürülebilir yeşil yaşamın öncüsü olarak yeni nesillere sağlıklı ve her anı yaşanmaya değer bir hayat veriyor. Greenox’un Yeşil Bina konsepti ile gelecek dönemde ülkemizde örnek oluşturmasını diliyoruz” dedi

THINKSTEP-SGS EDGE PROGRAM DIREKTÖRÜ THOMAS SAUNDERS: “Greenox betonlaşmak yerine farklı bir yol olabileceğini gösteriyor”

Thinkstep-SGS Edge Program Direktörü Thomas Saunders ise Türkiye’de özellikle Greenox’un bulunduğu İstanbul Büyükdere aksında çok daha fazla bina yapılacağına ve sonunda elde bir beton denizi kalma tehlikesine dikkat çekerek, “Greenox’un dikey orman konsepti ile bütünleşen sürdürülebilir bir Yeşil Bina olarak farklı bir yol olduğunu gösteren çok özel bir proje olduğunu düşünüyorum” dedi.


 


İlginizi çekebilir...

Taşkent Uluslararası Havalimanı

GMW MIMARLIK, havalimanı projeleri ağırlıklı olmak üzere yurt içinde ve yurt dışında farklı fonksiyonlarda pek çok nitelikli mimari ve iç mimari proje...
4 Mayıs 2020

Sade ve Çarpıcı bir Cephe Tasarımına Sahip 312 Vista Ofis Kulesi

Anmahian Winton Architects ve rggA Mimarlık işbirliğiyla tasarlanarak Ankara'nın batısını bağlayan Eskişehir Otoyol aksı üzerinde konumlandırılan ...
30 Eylül 2019

Troya Müzesi

Proje, ziyaretçilerle algılarının ötesinde destansı bir dünya aracılığıyla iletişim kurmayı amaçlayan bir tasarım konsepti üzerinden geliştirilmiş....
22 Temmuz 2019

 

 • Boat Builder Türkiye
 • Doğalgaz Dergisi
 • Enerji ve Çevre Dünyası
 • Su ve Çevre Teknolojileri Dergisi
 • Tersane Dergisi
 • Tesisat Dergisi
 • Yalıtım Dergisi
 • Yangın ve Güvenlik
 • YeşilBina Dergisi
 • Klima ve Soğutma Rehberi
 • Yangın ve Güvenlik Rehberi
 • Yalıtım Sektörü Kataloğu
 • Su ve Çevre Sektörü Kataloğu

©2020 B2B Medya - Teknik Sektör Yayıncılığı A.Ş. | Sektörel Yayıncılar Derneği üyesidir.